Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα μας

Το 1ο Γενικό Λύκειο Λάρισας, έγινε τη σχολική χρονιά 2021-2022, το 1ο Πειραματικό Λύκειο της Λάρισας.

ΕΙΣΑΚΤΕΟΙ ΣΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ το σχολικό έτος 2022-2023

Δράσεις

Πειραματικό Σχολείο: Κύκλος δράσεων γύρω από διάφορα θέματα που αφορούν στην εκπαίδευση,
στην έρευνα,
στον άνθρωπο,
στην κοινωνία,
στον εθελοντισμό.

Όμιλοι δημιουργικότητας και καινοτομίας

Η λειτουργία των Ομίλων ξεκινά στις αρχές Οκτωβρίου και ολοκληρώνεται με το πέρας του διδακτικού έτους.
Το ωράριο λειτουργίας των ομίλων είναι από 2 έως 4 διδακτικές ώρες, μία με δύο φορές την εβδομάδα και μετά το πέρας των μαθημάτων, ενώ κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθεί έως και 2 Ομίλους.

Ιστορία

Ένα σχολείο, μία ιστορία.
Το 1ο Γυμνάσιο Αρρένων Λάρισας αποτέλεσε και αποτελεί ένα ιδιαίτερο σημαντικό κομμάτι των εκπαιδευτικών πραγμάτων της πόλης μας.
Μαζί του συνδέθηκαν τα όνειρα, οι φιλοδοξίες και οι ελπίδες των μικρών μαθητών που με τα εφόδια και τις γνώσεις που αποκόμισαν από εκεί, άνοιξαν έπειτα τα φτερά τους για να κερδίσουν μια θέση στη ζωή.

Info point for EU

etwinning 2022

Δράσεις-Βραβεία

Το σχολείο μας

Βρίσκεται στο κέντρο της Λάρισας και λειτουργεί στο ίδιο κτήριο που λειτούργησε το 1ο Γυμνάσιο Αρρένων.

Το 1ο Γυμνάσιο Αρρένων Λάρισας είναι από τα αρχαιότερα της Θεσσαλίας και ιδρύθηκε το 1889 με τίτλο «Γυμνάσιον εν Λαρίση». Κατά το πρώτο έτος λειτουργίας του περιελάμβανε τρεις τάξεις με σύνολο 114 μαθητών, σε μία Λάρισα που είχε τότε περίπου 12000 κατοίκους.

Τη σχολική χρονιά 2021-2022,  ορίστηκε από το Υπουργείο Παιδείας, ως το 1ο Πειραματικό Λύκειο,  στο νομό Λάρισας. Την τρέχουσα σχολική χρονιά λειτουργεί με 5 τμήματα σε κάθε τάξη.

athletics3-1
athletics2-1