You are currently viewing Διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα

Διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα

Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2021, οι μαθητές του  Β5 και Γ5 τμήματος, καθώς και τα μέλη των ομίλων τοπικής ιστορίας, «Ίχνη του Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου στην πόλη μας» και «Β΄ Παγκόσμιος πόλεμος-Ιταλική κατοχή στη Λάρισα-Αντικρουόμενες αντιλήψεις και τραύμα» του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Λάρισας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας-Μουσείο Γ.Ι.Κατσίγρα. Εκεί ξεναγήθηκαν από τους υπεύθυνους της Πινακοθήκης στις εκθέσεις α. «Γιάννης Γαΐτης ?Το Πλήθος και η Μοναξιά» και β. «Η Μνήμη της Πόλης. Λάρισα. Κατοχή-Απελευθέρωση 1941-1944»σε συνεργασία με τη Φωτοθήκη Λάρισας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι Υπεύθυνοι καθηγητές των Ομίλων Ράνια Βερέμη και Δημήτρης Λαμπρούλης, καθώς και η καθηγήτρια της Γ?Λυκείου Χρύσα Τζιμουράγκα.