You are currently viewing Πρόγραμμα EPAS GREECE,   Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου – Εορτασμός για την ημέρα της Ευρώπης

Πρόγραμμα EPAS GREECE, Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου – Εορτασμός για την ημέρα της Ευρώπης

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας της Ευρώπης, την Παρασκευή 6 Μαϊου 2022, το 1ο Πειραματικό Λύκειο Λάρισας και οι συμμετέχοντες/-ουσες στο πρόγραμμα “Σχολεία- Πρέσβεις του Ε.Κ.” διοργάνωσαν διαδικτυακή συνάντηση/συζήτηση με τον ευρωβουλευτή κ. Στ. Κούλογλου. Θέμα της συνάντησης ήταν “Το όραμα της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης: σκέψεις για το μέλλον της Ευρώπης”. Οι μαθητές/-τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν, να διατυπώσουν τις ερωτήσεις τους και να εκφράσουν τον προβληματισμό τους σχετικά με το μέλλον της Ε.Ε. και τον ρόλο των νέων σ’ αυτό.