You are currently viewing Η Ευρώπη του Μέλλοντος μέσα από τα Μάτια των Μαθητών

Η Ευρώπη του Μέλλοντος μέσα από τα Μάτια των Μαθητών

Την Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2021 ο μαθητής της Β? Λυκείου Οικονόμου Νικόλαος-Ιωάννης συμμετείχε στο συμμετοχικό σεμινάριο με τίτλο «Η Ευρώπη του Μέλλοντος μέσα από τα Μάτια των Μαθητών», το οποίο πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά.

Η δράση αυτή οργανώθηκε από το Europe Direct Αττικής, Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής, και έδωσε βήμα σε μαθητές Λυκείου από όλη την Ελλάδα για να διαμορφώσουν από κοινού απόψεις γύρω από θέματα όπως :

• Ισχυρότερη οικονομία, κοινωνική δικαιοσύνη, απασχόληση/εκπαίδευση
  • Νεολαία, πολιτισμός, αθλητισμός / ψηφιακός μετασχηματισμός
  • Ευρωπαϊκή δημοκρατία / αξίες και δικαιώματα, κράτος δικαίου, ασφάλεια
  • Κλιματική αλλαγή, περιβάλλον/υγεία
  • Η ΕΕ στον κόσμο / μετανάστευση.

Η ενεργή συμμετοχή των παιδιών καθ?όλη τη διάρκεια της συζήτησης αποδείχτηκε  πολύτιμη και οι προτάσεις τους θα ανέβουν ανώνυμα στην πλατφόρμα της Διάσκεψης για το Μέλλον της Ευρώπης, έτσι ώστε να ληφθούν υπόψη στις συζητήσεις των Ευρωπαϊκών θεσμών για μεταρρυθμίσεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η συμμετοχή του μαθητή του σχολείου μας συντονίστηκε από τον καθηγητή κ. Στέλιο Καρανίκα.