You are currently viewing Δράση προγράμματος EPAS

Δράση προγράμματος EPAS

Οι μαθητές του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα EPAS (European Parliament Ambassador School) υλοποίησαν τα πρώτα τους Peer Parliaments.

Κατά τη διάρκεια τεσσάρων διδακτικών ωρών στις ημερομηνίες 14, 18 και 20 Ιανουαρίου, ενημερώθηκαν και αντάλλαξαν απόψεις γύρω από θέματα που αφορούν την προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή. Πιο συγκεκριμένα συζητήθηκαν η αποδοτική και βιώσιμη χρήση της ενέργειας στο σπίτι, η κοινωνική δικαιοσύνη της πράσινης μετάβασης, οι φιλικές προς το περιβάλλον μετακινήσεις σε μικρή και μεγάλη κλίμακα.

Τα Peer Parliaments, μέρος του Ευρωπαϊκού Συμφώνου για το Κλίμα (European Climate Pact), είναι ένα καινοτόμο εργαλείο για τη συμμετοχή των πολιτών στο διάλογο για το κλίμα. Ο σκοπός τους είναι να επιτρέψουν στους πολίτες της Ένωσης να ενημερωθούν, να διαμορφώσουν απόψεις και δημιουργικές λύσεις ώστε να εμπνεύσουν τα αρμόδια κοινοτικά όργανα στην χάραξη πολιτικής.

Τα αποτελέσματα των Peer Parliaments υποβάλλονται σε σχετική πλατφόρμα, όπου αποδελτιώνονται από τη Γραμματεία του Climate Pact και διαβιβάζονται με κατάλληλη στατιστική επεξεργασία στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Τα τελικά αποτελέσματα θα δημοσιευτούν την άνοιξη του 2022. Σημειώνεται ότι το Climate Pact μαζί με την κοινοτική νομοθεσία (Fit for 55) είναι οι δύο πυλώνες της Ευρωπαϊκής Πράσινης Συμφωνίας (Green Deal), με την οποία η Ένωση έχει δεσμευτεί να επιτύχει την κλιματική ουδετερότητα της Ευρώπης έως το 2050.

Επιπρόσθετα, οι προτάσεις των μαθητών υποβλήθηκαν στην Διάσκεψη για το Μέλλον της Ευρώπης (Conference on the Future of Europe), μια πολύγλωσση ψηφιακή πλατφόρμα που δημιουργήθηκε τον Απρίλιο του 2021 σαν μια ανοικτή ευρωπαϊκή δημοκρατική άσκηση που θέτει τους πολίτες στο επίκεντρό της. Στην Διάσκεψη, οι πολίτες μπορούν να διατυπώνουν ιδέες και να σχολιάζουν ιδέες άλλων ανθρώπων.

Συγχαρητήρια στους μαθητές για τη δημιουργική τους σκέψη, τις περιβαλλοντικές τους ευαισθησίες και το δημοκρατικό τους ήθος !

Ο υπεύθυνος καθηγητής της δράσης Peer Parliaments είναι ο φυσικός κ. Στέλιος Καρανίκας.