You are currently viewing Πρόγραμμα Science Is Wonderful

Πρόγραμμα Science Is Wonderful

Την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 διοργανώθηκε εκδήλωση στα πλαίσια του προγράμματος Science Is Wonderful  με υπεύθυνο καθηγητή τον Στέλιο Καρανίκα.

Το πρόγραμμα, το οποίο εκπονείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, φέρνει τον κόσμο της επιστήμης σε σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη την Ευρώπη, με επιστήμονες από όλους τους κλάδους που είναι έτοιμοι να συζητήσουν διαδικτυακά με μαθητές για να τους εμπνεύσουν και να τους δείξουν τον μαγικό κόσμο της έρευνας.

Οι μαθητές παρακολούθησαν μια άκρως επίκαιρη διαδικτυακή ομιλία του Δρος Σπύρου Θεοδωρίδη του  Senckenberg Biodiversity and Climate Research Center της Φρανκφούρτης, με θέμα την κλιματική και περιβαλλοντική κρίση και τις επιπτώσεις της στα φυσικά οικοσυστήματα και την υγεία των ανθρώπων.

Ο διάλογος που ακολούθησε κατέδειξε την ανησυχία των μαθητών  για την κλιματική αλλαγή και τον προβληματισμό τους για την αντιμετώπισή της μέσα από τις δικές τους καθημερινές ενέργειες. Τέλος, από τις προσωπικές ερωτήσεις των παιδιών προς τον Δρ Θεοδωρίδη, διαφάνηκε ο θαυμασμός τους για την προσωπικότητα  του επιστήμονα-ερευνητή.