You are currently viewing Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Tην Τρίτη 12 Απριλίου 2022, το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Λάρισας, στο πλαίσιο του προγράμματος “Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” είχε τη χαρά να οργανώσει διαδικτυακή συνάντηση με τον αντιπρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και πρόεδρο της ομάδας υψηλού επιπέδου για την ισότητα των φύλων και τη διαφορετικότητα, ευρωβουλευτή  κ. Δημ. Παπαδημούλη.  Θέμα της συνάντησης ήταν “Η ισότητα των φύλων στην Ε.Ε.” Οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν για τη στρατηγική και τις δράσεις της Ε.Ε.  αναφορικά με ζητήματα όπως η  άρση των στερεοτύπων φύλου, η αντιμετώπιση της έμφυλης βίας και η γεφύρωση του μισθολογικού χάσματος μεταξύ αντρών και γυναικών εργαζομένων. Ακολούθησε ζωηρή και ενδιαφέρουσα συζήτηση  στην οποία συμμετείχαν με ερωτήσεις προς τον κ. Παπαδημούλη τόσο οι μαθητές και οι μαθήτριες  του προγράμματος όσο και εθελοντές μαθητές/-τριες  από άλλα σχολεία.