Παρακάτω εμφανίζονται οι όμιλοι που υλοποιούνται στο σχολείο μας

Μαθαίνοντας την Python

Ομιλος Πληροφορική-Προγραμματισμός, Υπεύθυνος: Γιακοβής Δημήτρης (ΠΕ86)

Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος- Ιταλική κατοχή στη Λάρισα- Αντικρουόμενες αντιλήψεις και τραύμα

Όμιλος Τοπική Ιστορία, Υπεύθυνη: Βερέμη Ανδρονίκη ΠΕ(02)

Ανακυκλώνω – Δίνω ζωή

Όμιλος Πληροφορικής, Οικονομίας, Καινοτομίας, Περιβάλλοντος, Υπεύθυνη: Δημουλά Δέσποινα (ΠΕ86)

Ψάχνοντας την Ευτυχία

Όμιλος Εργαστήρι Ηθικής Ανάπτυξης, Υπεύθυνη: Ψύρρα Χρυσούλα (ΠΕ01)

Ίχνη του Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου στην πόλη μας

Όμιλος Τοπική Ιστορία, Υπεύθυνος: Λαμπρούλης Δημήτριος (ΠΕ03)

Είμαι κι εγώ Ευρωπαίος πολίτης

Όμιλος Πολιτικών και κοινωνικών επιστημών, Υπεύθυνη: Δαλαμήτρα Στεργιανή (ΠΕ02)

Όμιλος Ισότητα των φύλων & Ιστορία, Υπεύθυνη: Καραλοπούλου Αθηνά (ΠΕ02)

Ενεργειακό αποτύπωμα CO2 – Εναλλακτικές μορφές ενέργειας – Πυρηνική Σχάση- Πυρηνική Σύντηξη.

Όμιλος Φυσικής, Υπεύθυνος: Ζιάκας Δημήτριος (ΠΕ04)

Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Σχεδίου – Ζωγραφικής

Όμιλος Πολιτισμός -Δραστηριότητες Τέχνης, Υπεύθυνη: Καρύτσα Αντιγόνη (ΠΕ02)

Προαγωγή της ψυχικής υγείας και μάθησης: κοινωνική και συναισθηματική αγωγή στο σχολείο

Όμιλος Ψυχολογία/Αθλητισμός, Υπεύθυνοι: Μίχης Αναστάσιος (ΠΕ11) & Ξενοπούλου Παρασκευή (ΠΕ11)

Τα φύλα στην Aγγλική Λογοτεχνία και τον κινηματογράφο (19ος αιώνας – σήμερα)

Όμιλος 1.Αγγλική Λογοτεχνία (19ος αιώνας - σήμερα), 2. Κινηματογράφος, 3. Πολυτροπικότητα, 4. Κριτικός γραμματισμός, Υπεύθυνη: Παπαθεοδώρου Λουκία (ΠΕ06)

Θεατροπαιδαγωγικό Εργαστήρι

Όμιλος Πολιτισμός, Υπεύθυνη Σιούλα Ελένη (ΠΕ02) Οι μαθητές/τριες θα έρθουν σε επαφή με τη λογοτεχνία και τη γλώσσα μέσα από την τέχνη του θεάτρου. Η δραματοποίηση , το παιχνίδι ρόλων θα είναι το όχημα για να αναπαραστήσουν βιωματικά τα προβλήματα, τις σχέσεις, τις ανησυχίες αλλά και τα όνειρά τους ως έφηβοι!

Για την ανάπτυξη των ιδιαίτερων ικανοτήτων, κλίσεων και ενδιαφερόντων των μαθητών, τόσο των μαθητών των Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων (Π.Σ και ΠΕΙ.Σ.) όσο και άλλων σχολείων της δημόσιας εκπαίδευσης δημιουργούνται οι όμιλοι δημιουργικότητας και καινοτομίας οι οποίοι λειτουργούν μετά τη λήξη των μαθημάτων του ημερησίου ωρολογίου προγράμματος