Οδηγίες προς γονείς και μαθητές για τη σύνδεση στην πλατφόρμα Webex (Ανοιχτή εξ αποστάσεως εκπαίδευση)

1. Αναφορικά με τη σύνδεση από tablet ή από κινητό θα πρέπει:

α. Να εγκαταστήσουμε την εφαρμογή webex meetings από το διαδίκτυο (Play Store για Android ή App Store για Apple OS) διότι χωρίς την εφαρμογή δεν μπορούμε να συνδεθούμε.

β. Πιθανόν οι σύνδεσμοι (links) να μην δουλεύουν με την αφή στα tablet και τα κινητά. Στην περίπτωση αυτή δοκιμάζουμε με αντιγραφή και επικόλληση της διεύθυνσης (link) πρώτα και αν η σύνδεση δεν είναι δυνατή, τη γράφουμε  με το χέρι στο πρόγραμμα περιήγησης (Chrome, Firefox κλπ.) που έχουμε επιλέξει.

2.  Αναφορικά με τη σύνδεση από φορητό ή σταθερό  υπολογιστή θα πρέπει:

α. Να  έχουμε ήδη κατεβάσει στον υπολογιστή από το ιστολόγιο (site) του σχολείου τις διευθύνσεις  (links) πατώντας  λήψη . Με τη λήψη το αρχείο PDF κατεβαίνει στο φορητό ή τον υπολογιστή και κατόπιν ενεργοποιούμε τον αντίστοιχο σύνδεσμο (link).

β. Αν η ιστοσελίδα προσωρινά είναι απενεργοποιημένη  για πληροφορίες που θέλουμε, επιμένουμε.

ΥΓ: Να παρακολουθείτε διαρκώς τις ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα.