You are currently viewing Ανθρώπινα Δικαιώματα

Ανθρώπινα Δικαιώματα

Με την έναρξη του κεφαλαίου 7 του βιβλίου των αγγλικών με θέμα τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, οι μαθητές του Γ2 του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας, στους οποίους αρχικά διανεμήθηκε δωρεάν υλικό σχετικό με το θέμα από το Συμβούλιο της Ευρώπης, ξεκίνησαν την υλοποίηση project στο πλαίσιο της εφαρμογής σεναρίου, όπως προβλέπεται από τα Νέα Προγράμματα Σπουδών για το Γενικό Λύκειο και με περιηγητές/μαθησιακά αποτελέσματα όπως προβλέπονται από το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις ξένες γλώσσες σχετικά με το θέμα των δικαιωμάτων. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 6 ομάδες των 4 ατόμων και ανέλαβαν υποθέματα σε σχέση με τα δικαιώματα (π.χ. δικαιώματα των εφήβων στο σχολείο, δικαιώματα των παιδιών, δικαιώματα των ζώων, δικαιώματα των γυναικών, δικαιώματα των φυλακισμένων και δικαιώματα των προσφύγων και μεταναστών). Κλήθηκαν να μελετήσουν τους νόμους που ορίζουν τα αντίστοιχα δικαιώματα, καθώς και άλλες αξιόπιστες πηγές στο διαδίκτυο, να αξιοποιήσουν συνεργατικό τοίχο padlet και να καταλήξουν σε παραγωγή γραπτού λόγου με θέμα: “Στο πλαίσιο της προετοιμασίας σας για μια εικονική ομιλία στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων, καλείστε να παράγετε δοκίμιο στα αγγλικά σχετικά με το πρόβλημα της παραβίασης των δικαιωμάτων (σχετικό με το θέμα που έχετε αναλάβει). Ενισχύστε τις απόψεις σας με παραδείγματα, προτείνετε λύσεις για την αντιμετώπιση των προβλημάτων με αφορμή την παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων/ δικαιωμάτων των ζώων/ την Ημέρα της Γυναίκας κλπ” . Στο πλαίσιο της προετοιμασίας των μαθητών για το θέμα, και της διαδικασίας ενεργοποίησης πρότερης γνώσης, καλωσορίσαμε διαδικτυακά προσκεκλημένο από το χώρο του ποινικού δικαίου, τον κ. Βασιλειάδη Δημήτρη (BA, Master in penal law/ΠΜΣ ποινικού δικαίου και ποινικής δικονομίας), ο οποίος μίλησε στους μαθητές για την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και το δικαίωμα σε δίκαιη δίκη (right to fair trial – αρθρο 6). Ειδικά αναφέρθηκε στη διάταξη του άρθρου 6 παρ. 2 που κατοχυρώνει το τεκμήριο αθωότητας του κατηγορουμένου κατά τη διάρκεια μιας ποινικής διαδικασίας σε βάρος του, τόσο στα θεωρητικά θεμέλια του τεκμηρίου όσο και στις επιμέρους εκφάνσεις του, υπό το πρίσμα της νομολογίας του ΕΔΔΑ. Ο κ. Βασιλειάδης έδωσε παραδείγματα από τον ελληνικό χώρο αλλά και από την ξένη βιβλιογραφία και απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών σχετικά με το τεκμήριο αθωότητας (9.3.2022).

Βασιλική Παπαϊωάννου, κλ ΠΕ06 (Αγγλικής Φιλολογίας)