Βιωματικό Σεμινάριο Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ τάξης του 1ου Λυκείου Λάρισας συμμετείχαν κατά τμήμα στο εργαστήριο imagesπληροφορικής σε βιωματικό εργαστήριο αναζήτησης εκπαιδευτικής πληροφορίας σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών της Γ τάξης, το σύστημα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και την κατανομή των σχολών στα επιστημονικά πεδία όπως ισχύουν για τη σχολική χρονιά 2015-2016.
Το εργαστήριο συντόνισε η υπεύθυνη Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού ? ΚΕΣΥΠ Λάρισας κ. Βλαχοδήμου Ευπραξία που ενημέρωσε τους μαθητές και τις μαθήτριες και για τις υπηρεσίες που δωρεάν προσφέρει το ΚΕΣΥΠ (τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, πληροφόρηση για σπουδές και επαγγέλματα, συμπλήρωση μηχανογραφικού δελτίου, κλπ).
Στοιχεία επικοινωνίας ΚΕΣΥΠ Λάρισας:
Καλλιθέας 11, Λάρισα