Εκδηλώσεις Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού Πέμπτη 18 & Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021

1.Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) διοργανώνει, την Πέμπτη 18 Μαρτίου και ώρα 10:00 διαδικτυακή ενημερωτική εκδήλωση για μαθητές Γ? Λυκείου από όλη την Ελλάδα. Στην εκδήλωση θα παρουσιαστούν τα Προγράμματα Προπτυχιακών Σπουδών των οκτώ Τμημάτων του ΟΠΑ.

Μπορείτε να κατεβάσετε το Πρόγραμμα της Εκδήλωσης .

2.Διαδικτυακή Ενημερωτική Εκδήλωση για μαθητές και μαθήτριες Γ΄ Λυκείου με θέμα:

«Σώματα Ασφαλείας & Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού»
την Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021 και ώρα 10:45
μέσω της πλατφόρμας WEBEX

10:45 -11.00  Καλωσόρισμα στην εκδήλωση από τους εκπαιδευτικούς Συμβουλευτικής στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό –  Είσοδος στην πλατφόρμα

11:00-11.30  Παρουσίαση των Σχολών της Αστυνομικής Ακαδημίας

Θανάσης Ευστάθιος ? Αστυνόμος Α΄  / Διοικητής Τμήματος Τροχαίας Αργοστολίου

11:30-12.00  Παρουσίαση των Σχολών του Λιμενικού Σώματος ? Ελληνικής Ακτοφυλακής

Μπαλτήρας Αγοραστός-Κωνσταντίνος, Ανθυποπλοίαρχος Λ.Σ. / Λιμεναρχείο Κεφαλληνίας

12:00-12.30  Παρουσίαση των Σχολών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας

Γκερπινής Χαράλαμπος ? Πυροσβέστης  /  Πυροσβεστική Υπηρεσία Αργοστολίου

12.30-12.55  Παρουσίαση των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού

Ρασσιάς Διονύσιος ? Πλοίαρχος Λ.Σ. / Διευθυντής Σπουδών ΑΕΝ Ιονίων Νήσων/Πλοιάρχων

12.55 -13.15 Παρουσίαση της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Χίου

Μάργαρης Ιωάννης ? Αντιπλοίαρχος Λ.Σ. / Διοικητής ΑΕΝ Χίου/Μηχανικών

13.15- 13.40  Υποβολή ερωτήσεων από τους μαθητές και τις μαθήτριες και απαντήσεις από τους ομιλητές.

Ας αξιοποιήσουμε τη θετική πλευρά του διαδικτύου κι ας δώσουμε στους μαθητές και τις μαθήτριες τη δυνατότητα να πάρουν αξιόπιστες πληροφορίες για την επιλογή σπουδών τους.

Τομέας Συμβουλευτικής στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό – Κ.Ε.Σ.Υ. Λάρισας