Εφηβεία, Διατροφή, Ψυχολογία

Την CIMG2544Πέμπτη 19 Μαρτίου 2015 στα πλαίσια του μαθήματος  «Ερευνητικές Εργασίες» ο Διευθυντής του 1ου Λυκείου Λάρισας κ. Μπλιούμης Κων/νος και η καθηγήτρια κα. Μεντζέλου Ευαγγελία  οργάνωσαν ομιλία για τους μαθητές της Β΄  τάξης με θέμα ?Διατροφή και Υγεία?.   Η ομιλία  είχε στόχο την ενημέρωση των μαθητών  σε θέματα  σχετικά με τη διατροφή τους και τον τρόπο που επιδρά στην  ψυχική υγεία, τη  μάθηση και την   προσωπικότητα  τους.

Αναλύθηκαν θέματα όπως η διατήρηση του σωστού βάρους, οι διατροφικές ανάγκες και συνήθειες, οι έξυπνες τροφές, η αποφυγή του «γρήγορου φαγητού», η σχέση διατροφής και απόδοσης στο σχολείο, η ανορεξία, η βουλιμία, ο σωματότυπος, η ιδιαιτερότητα της εφηβείας κ.α. Οι ομιλητές ήταν η Ασημίνα Ερκετζίκη, ψυχολόγος εκπαιδευμένη στην ψυχοθεραπεία Gestalt και η Νατάλια Μαρίνκοβιτς, σύμβουλος διατροφής και ευεξίας.