Οι Τρεις Ιεράρχες

από τη μαθήτρια Κρίκη Ειρήνη Θεοδώρα, Α2

• Σήμερα η Εκκλησία μας γιορτάζει τη μνήμη τριών μεγάλων αγίων. Πρόκειται για σπουδαίους ανθρώπους, οι οποίοι ήταν πολύ καλλιεργημένοι άνθρωποι και η πίστη τους στον Θεό ήταν πολύ μεγάλη.
  • Αυτοί οι άγιοι ήταν οι Τρεις Ιεράρχες: ο Μέγας Βασίλειος,ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο θεολόγος.
  • Οι Τρεις Ιεράρχες είναι οι προστάτες της παιδείας, των γραμμάτων, των δασκάλων και των μαθητών. Αγαπάνε τα γράμματα και βοηθάνε τους μαθητές να μάθουν και να αγαπήσουν τη γλώσσα μας, μία γλώσσα πολλών αιώνων, ώστε να μάθουν να αγαπούν και να εκτιμούν την πατρίδα και τη θρησκεία μας, αξίες οι οποίες σήμερα αμφισβητούνται και καταπολεμώνται.
  • Ας αναρωτηθούμε όμως, ποια είναι η σχέση των ανθρώπων σήμερα με τους Τρεις Ιεράρχες; Τους τιμούμε πραγματικά ή τους περιφρονούμε και τους χλευάζουμε; Πιστεύω ότι οι μαθητές στη σημερινή εποχή δεν τους έχουν ως πρότυπα, δεν τους ευχαριστούν για την προσφορά τους και δε ζητάνε τη βοήθειά τους. Αντίθετα, τους χλευάζουν και έχουν εγωισμό και αλαζονεία μέσα τους πιστεύοντας ότι θα τα καταφέρουν μόνοι τους. Δεν τους παρακαλούν να τους φωτίζουν και να τους βοηθάνε στις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν έτσι ώστε να τις ξεπεράσουν με ψυχραιμία και λογική.
  • Πρέπει να τιμούμε, δοξολογούμε και να ευχαριστούμε όλοι οι άνθρωποι και ιδιαίτερα οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί τους Ιεράρχες έτσι ώστε να συνεχίσουν να προστατεύουν την παιδεία και να προσπαθήσουν να την αναβαθμίσουν ώστε να προσφέρεται μία ποιοτική εκπαίδευση σε όλον τον κόσμο.
  • Ας βάλουμε τους Τρεις Ιεράρχες στη ζωή μας!
  • Οι Τρεις Ιεράρχες να μας ευλογούν, φωτίζουν, προστατεύουν και βοηθούν πάντα!