You are currently viewing Διαγωνισμός Juvenes Translatores

Διαγωνισμός Juvenes Translatores

Ο διαγωνισμός Juvenes Translatores πραγματοποιήθηκε στις 24 Νοεμβρίου 2022, στο 1ο Πειραματικό Λύκειο Λάρισας από τις 11 π.μ. ως  και 13.00 π.μ στο εργαστήριο Η/Υ για 5 μαθητές τη Γ λυκείου (γεννημένους το 2005), οι οποίοι εξέφρασαν επιθυμία. Οι μαθητές μετέφρασαν κείμενα της ΕΕ από τα αγγλικά στα ελληνικά και αντίστροφα και από τα γαλλικά στα ελληνικά (επισυνάπτονται τα κείμενα) με τη βοήθεια λεξικών, σα πραγματικοί διερμηνείς, προσπαθώντας να αποδώσουν το νόημα των κειμένων της γλώσσας – πηγή, στη γλώσσα – στόχο. Κάθε συμμετέχουσα και συμμετέχων είχε στη διάθεσή της/του δύο ώρες για μετάφραση.
Ο κατάλογος των νικητριών και των νικητών θα δημοσιευθεί στις αρχές Φεβρουαρίου του 2023.

Η ομάδα αξιολόγησης θα εφαρμόσει κριτήρια παρόμοια με εκείνα που χρησιμοποιούνται για την αξιολόγηση των μεταφράσεων εντός της ΓΔ Μετάφρασης, δηλαδή:
? ακρίβεια της μετάφρασης
? ικανότητα ορθής χρήσης του γραπτού λόγου (γραμματική και επιλογή εκφράσεων)
? στρωτή γραφή με ευχέρεια, και
? ευρηματικές μεταφραστικές λύσεις.

Οι υπεύθυνες για τη δράση καθηγήτριες:
Βασιλική Παπαιωάννου, Αγγλικής φιλολογίας
Μαρία Παπαγεωργίου, Γαλλικής φιλολογίας