You are currently viewing Εξερευνώντας τα όρια της Συνθετικής Βιολογίας: Από το Σχεδιασμό στην Εφαρμογή

Εξερευνώντας τα όρια της Συνθετικής Βιολογίας: Από το Σχεδιασμό στην Εφαρμογή

Την Παρασκευή 23/2/2024 στο 1ο Πειραματικό Λύκειο Λάρισας πραγματοποιήθηκε παρουσίαση-ενημέρωση με τίτλο: «Εξερευνώντας τα όρια της Συνθετικής Βιολογίας: Από το Σχεδιασμό στην Εφαρμογή».

Η παρουσίαση έγινε  στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας από τον κ.  Ελαφρόπουλο Γιάννη, μέλος της ομάδας iGEM IOANNINA 2024 του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας Βιολογίας του Σχολείου κας, Χρυσούλας Τζιμουράγκα.

Οι  μαθητές/τριες της  Γ  Τάξης της Ο.Π. του Τομέα Υγείας, ενημερώθηκαν σχετικά με νέα επιτεύγματα της επιστήμης της Βιολογίας με ιδιαίτερη έμφαση στη Συνθετική Βιολογία και τις εφαρμογές της, για τις δράσεις και τον ερευνητικό προσανατολισμό των ομάδων iGEM και ειδικότερα της ομάδας iGEM IOANNINA 2024.