You are currently viewing Όσο τα σχολεία ήταν κλειστά….

Όσο τα σχολεία ήταν κλειστά….

Όσο τα σχολεία ήταν κλειστά……….……….και πριν χτυπήσει το πρώτο κουδούνι για τη νέα σχολική χρονιά στο 1ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Λάρισας πραγματοποιήθηκαν τα ακόλουθα:

• 1. Κατασκευάστηκε καινούργιο γήπεδο καλαθοσφαίρισης στην αυλή του σχολείου.
  • 2 Τοποθετήθηκαν αντιολισθητικές αυτοκόλλητες ταινίες στις εσωτερικές σκάλες του σχολικού κτηρίου για την αποφυγή ατυχημάτων και τη διασφάλιση της ασφάλειας μαθητών/εκπαιδευτικών.
  • 3. Υπήρξε συμμετοχή του σχολείου στην εκπαιδευτική δραστηριότητα κινητικότητας στην Ισπανία (Σαραγόσα) στο πλαίσιο του ERASMUS + έργου Zero Waste (Μηδενικά Απόβλητα)με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Ψύρρα Χρύσα ΠΕ01.
  • 4. Ολοκληρώθηκε η υλοποίηση του προγράμματος ERASMUS με τίτλο «Ένα σύγχρονο σχολείο με ισχυρή Ευρωπαϊκή ταυτότητα», με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών στο επιμορφωτικό πρόγραμμα «Discover the 7Cs: Learning for life (and work) in the 21 st century», το οποίο έλαβε χώρα στη Βαρκελώνη της Ισπανίας σε κέντρο της Europass Teacher Academy. Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί : Βερέμη Ανδρονίκη ΠΕ02, Λαμπρούλης Δημήτρης ΠΕ03, Παπαθεοδώρου Λουκία ΠΕ06, Τζιμουράγκα Χρύσα ΠΕ04.04.
  • 5. Φιλοξενήθηκαν στον χώρο του γυμναστηρίου του 1 ου Πειραματικού Γυμνασίου/Γενικού Λυκείου Λάρισας πληγέντες από τις πλημμύρες στην περιοχή μας και συγκεντρώθηκαν αγαθά προκειμένου να προσφερθούν σε όλους αυτούς που τα είχαν ανάγκη.
  • 6. Υλοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση από τον καθηγητή πληροφορικής του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Λάρισας κ. Γιακοβή Δημήτριο στους εκπαιδευτικούς του σχολείου, με θέμα «Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες και Σχολείο».