You are currently viewing Ζωντανό παρελθόν

Ζωντανό παρελθόν

Ένα από τα θαυμάσια στοιχεία της σχολικής βιβλιοθήκης του 1ου Λυκείου Λάρισας είναι ότι το παρόν συνδυάζεται με το παρελθόν καθώς μπορεί κανείς να βρει τίτλους του 1930, από τότε που άρχισε να λειτουργεί το Α’ Γυμνάσιο Αρρένων.

Η σχολική μας βιβλιοθήκη φιλοξενεί πάνω από τριακόσιους τίτλους βιβλίων από τις δεκαετίες του 30′, του 40′, του ’50, του ’60 και του’70. Οι τίτλοι αυτοί ανήκουν σε διάφορες κατηγορίες όπως φιλοσοφία, ιστορία,θέατρο, αρχαία ελληνική γραμματεία,λογοτεχνία, θρησκεία και άλλα.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα βιβλία της παιδαγωγικής και της ειδικής διδακτικής των επιμέρους γνωστικών αντικειμένων. Μέσα από τη μελέτη τους θα μπορούσε κανείς να σχηματίσει εικόνα για την εξέλιξη του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος.

Μέσα από τις σφραγίδες των βιβλίων θα μπορούσε να δει κανείς το πολίτευμα της χώρας να αλλάζει..και να διατυπώσει τόσες άλλες παρατηρήσεις ακόμη και για την εξέλιξη της τυπογραφίας.

Τα βιβλία αυτά δεν δανείζονται(μόνο σε ειδικές περιπτώσεις για περιορισμένη χρήση και για περιορισμένο χρονικό διάστημα) όμως μπορεί κανείς να τα μελετήσει στο χώρο του αναγνωστηρίου της βιβλιοθήκης