You are currently viewing ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΧ. ΈΤΟΥΣ 2023-2024

ΣΧΟΛΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΧ. ΈΤΟΥΣ 2023-2024

Κατά το σχολικό έτος 2023-24 το σχολείο μας συμμετείχε σε 2 ατομικά αθλήματα και 5 ομαδικά.
Αναλυτικά το σχολείο μας συμμετείχε:

ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Α) Στην πάλη. Το σχολείο μας συμμετείχε στους πανελλήνιους αγώνες πάλης με δύο μαθητές.
Τον Σιουπ. Αλκ.(Γ) στην Ελευθέρα πάλη και τον Πριν. Σοφ. (Α) στην Ελληνορωμαϊκή πάλη. Ο Πριν. παρόλο που συμμετείχε για πρώτη φορά σε πανελλήνιους αγώνες κατέλαβε την 3η θέση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο Σιουπ. κατέλαβε την 4η θέση.

Β) Στον κλασικό αθλητισμό (στίβο). Αξιόλογη και η προσπάθεια των μαθητών/τριών μας στους αγώνες κλασικού αθλητισμού.
Οι μαθητές/τριες που έλαβαν μέρος ήταν: Μ. Π. (Γ) στα 200Μ., Σ. Ζ, (Β) στη σφαιροβολία, Ευ. Ει.- Χ.(Β) στα 100μ, Μπ. Δ. – Π. (Α) στα 1500 μ., Κ. Ζ. (Α) στα 400μ.

ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Α) Στην Πετοσφαίριση κοριτσιών όπου πραγματοποίησε μια εξαιρετική πορεία, φτάνοντας μέχρι τα ημιτελικά της Α΄φάσης (νομού Λάρισας).
Οι μαθήτριες /αθλήτριες που αποτελούσαν την ομάδα ήταν: Α. Φ. (Γ), Τ. Η. (Γ), Ζ. Α. (Β), Β. Δ. (Β), Α. Ει. (Β), Λ. Χ. (Β), Ρ. Δ. (Β), Μπ. Μ. (Β), Σ. Τζ. (Β), Μ. Μ.- Ειρ. (Β), Στερ. Ευαγ. (Α), Μπ. Κων. (Α), Σι, Δήμ. (Α), Τσ. Μαρ. (Α).

Β) Στην Πετοσφαίριση αγοριών. Αξίζει να σημειωθεί πως οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά στις απαιτήσεις των αγώνων παρόλο που δεν είχαν εμπειρία από διασυλλογικά πρωταθλήματα.
Οι μαθητές /αθλητές της ομάδα ήταν: Κοκ. Φίλ. (Γ), Μπακ. Μιχ. (Γ), Γκισ. Δημ. (Γ), Κουτσ. Ιω. (Γ), Μιχ. Παν. (Γ), Παπ. Ιω. (Γ), Ολ. Στ. ( Γ), Νάν. Τιτ. (Γ), Μπεζ. Κων. (Γ), Παλ. Αλ. (Γ), Εξ. Μεν. (Α).

Γ) Στην καλαθοσφαίριση αγοριών. Με καλή συνεργασία και ιδιαίτερα καλό κλίμα ανάμεσα στους μαθητές/αθλητές όλων των τάξεων, αγωνίστηκε η ομάδα Καλαθοσφαίρισης, καθώς υπήρχαν πολλά νέα μέλη (μαθητές Α Λυκείου).
Οι μαθητές /αθλητές της ομάδα ήταν: Παπ. Ιω. (Γ), Παπαθ. Δημ. (Γ), Κυρ. Μιχ. (Γ), Παρ. Γ. (Β), Απρ. Ευ. (Β), Κατσ. Ιω. (Α), Καρ. Κων. (Α), Ζήλ. Δημ. (Α), Ζαχ. Νικ. (Α),
Γκ. Κων. (Α), Μαργ. Αλ. (Α), Βαρ. Χαρ. (Α).

Δ) στο ποδόσφαιρο αγοριών. Το πνεύμα του «ευ αγωνίζεσθαι» και οι αρχές του τίμιου παιχνιδιού χαρακτήρισαν ιδιαίτερα τους μαθητές /αθλητές του σχολείου μας.
Οι μαθητές /αθλητές της ομάδα ήταν: Παυλ. Ιω. (Γ), Ράμ. Αμαρ. (Γ), Παπ. Νικ. (Γ), Μιλ. Αλκ. (Γ), Μπ. Ιω. (Γ), Παπαδ. Γ. (Γ), Παπ. Κων. (Γ), Φιλ. Αντ. (γ), Τζουρ. Μάρ. (Γ), Τικ. Ιω. (Γ), Γάτ. Εμ. (Α), Φιλ. Κων. (Α).

Ε) Στην υδατοσφαίριση (πόλο) μαθητών. Οι μαθητές/αθλητές Μότ. Θεοδ. (Α) και Κράχ. Σπυρ. (Α) αποτέλεσαν μέλη της ομάδας υδατοσφαίρισης του νομού Λάρισας.

Υπεύθυνοι οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας Ξενοπούλου Παρασκευή και Μίχης Αναστάσιος.