You are currently viewing ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΣΤΗΝ Ε.Ε.

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΣΤΗΝ Ε.Ε.

Στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (EPAS)»  του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας διοργάνωσαν διαδικτυακή συζήτηση για την Ισότητα των Φύλων στην Ευρωπαϊκή Ένωση, την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023. Στην συζήτηση συμμετείχαν η Ευρωβουλευτής κ. Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου και η Πρόεδρος της Περιφερειακής Επιτροπής Ισότητας των Φύλων Θεσσαλίας κ. Λία Ρογγανάκη. Οι μαθητές έθεσαν ερωτήματα σχετικά με τις δυσκολίες που τυχόν  αντιμετωπίζει μια γυναίκα πολιτικός αναφορικά με τις στερεοτυπικές αντιλήψεις σε χώρους παραδοσιακά ανδροκρατούμενους, για τις πολιτικές της ΕΕ σε θέματα προστασίας της μητρότητας, εξάλειψης μισθολογικών διακρίσεων κ.α.  Όπως τόνισε η κ. Ασημακοπούλου, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο έχει κάνει σημαντικά βήματα προς την κατεύθυνση της ισότητας κατά το τελευταίο διάστημα, με νέους κανόνες για την ισόρροπη αντιπροσώπευση των φύλων στα διοικητικά συμβούλια των επιχειρήσεων και με μέτρα για τη διαφάνεια στις αμοιβές.  Ωστόσο οι γυναίκες εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν προκλήσεις τόσο εντός ΕΕ, όσο και εκτός , γι? αυτό η ΕΕ θα συνεχίζει να μάχεται για την ισότητα των φύλων και την κατάργηση κάθε μορφής διακρίσεων. Η κ. Ρογγανάκη αναφέρθηκε στα έμφυλα στερεότυπα, στον Δείκτη  Ισότητας των Φύλων αλλά και στις δράσεις της Περιφέρειας Θεσσαλίας για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των πολιτών σε θέματα ισότητας. Την εκδήλωση χαιρέτησε ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κων/νος Αγοραστός ο οποίος συνεχάρη τους μαθητές για την πρωτοβουλία τους και η Αναπληρώτρια Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κ. Βασιλική Ζιάκα. Στο πρόγραμμα «Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» συμμετέχουν οι μαθητές: Οικονόμου Ν., Κουρτίδης Στ., Παπανδρέου Κ., Τσιούρβα- Γουγουλιά Β., Σπύρου- Χριστοφορίδου Κ., Κοκκίνης Φ., Τζουρμακλιώτης Μ., Κοτσάλης Γ., Τσίνα Κ., Ρίζου Δ., Μπατσίλα Δ. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Δαλαμήτρα Στεργιανή, Καραλοπούλου Αθηνά, Καρύτσα Αντιγόνη, Κρεμεζή Ευαγγελία,  Παπαθεοδώρου Λουκία, Τζιμουράγκα Χρυσούλα.