Το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Λάρισας στην αφιερωματική εκδήλωση για το Ολοκαύτωμα

Οι μαθητές/-τριες του Ομίλου Ιστορίας στην αφιερωματική εκδήλωση για το Ολοκαύτωμα στο ΔΩΛ

Με αφορμή την 27η Ιανουαρίου, Διεθνή Ημέρα Μνήμης των Θυμάτων του Ολοκαυτώματος, το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Λάρισας συμμετείχε στην αφιερωματική εκδήλωση που διοργάνωσε η ΔΔΕ Λάρισας στο Δημοτικό Ωδείο της πόλης, την Παρασκευή 26-1-2024.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ομίλου Ιστορίας του σχολείου δημιούργησαν και παρουσίασαν ψηφιακό βίντεο  με μαρτυρίες ανθρώπων που επέζησαν από τα στρατόπεδα συγκέντρωσης και τίτλο «Υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν το Ολοκαύτωμα;». Επίσης οι μαθήτριες Ανδρεοπούλου Εβίτα και Τσίνα Κωνσταντίνα δημιούργησαν  αφίσες ζωγραφικής.

Για τη δημιουργία του βίντεο συνεργάστηκαν οι: Τσακνάκης Κ., Ζέγγου Αν., Πίσπα Ν., Καλέμι Ευαγ., Μπουρνόβα Μαρία, Παπαϊωάννου Όλια, Μπατσίλα Δ., Ζαχαράκη Κ., & Γκατζιά Μ.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Αθηνά Καραλοπούλου

Αφίσα της μαθήτριας Τσίνα Κωνσταντίνας
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
Αφίσα της μαθήτριας Ανδρεοπούλου Εβίτας