You are currently viewing “Εφαρμογές της Τεχνητής Νοημοσύνης”, ομιλία στο σχολείο μας από τον Πρόεδρο του τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων

Την Παρασκευή 10-2-2023, οι μαθητές της Γ? Λυκείου του Προσανατολισμού Οικονομίας και Πληροφορικής και ο καθηγητής Πληροφορικής του σχολείου κ. Δημήτρης Γιακοβής, είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν ομιλία του Καθηγητή και Προέδρου του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων, κ. Βασίλη Γερογιάννη, με θέμα «Εφαρμογές της Τεχνητής Νοημοσύνη», ένα θέμα ιδιαίτερα επίκαιρο και με μεγάλο ενδιαφέρον. Άλλωστε η εμφάνιση, λίγες μέρες πριν, και η ραγδαία εξάπλωση παγκοσμίως της εφαρμογής Τεχνητής Νοημοσύνης Chat GPT έδωσαν έναν άλλο, ακόμη πιο ενδιαφέρον τόνο στην εισήγηση. Μέσα από την ομιλία του Καθηγητή κ. Γερογιάννη, οι μαθητές άκουσαν για τον πατέρα της Τεχνητής Νοημοσύνης Alan Turing και για το Παιχνίδι της Μίμησης, έμαθαν πως ο υπολογιστής Deep Blue κέρδισε τον παγκόσμιο πρωταθλητή στο σκάκι, είδαν ρομπότ να χορεύουν ανάλογα με τον ρυθμό του τραγουδιού που άκουγαν, ενώ «συναναστράφηκαν» για λίγο και με την εφαρμογή Chat GPT, λαμβάνοντας απαντήσεις από αυτή σε ερωτήσεις που της έγιναν.