Ενδοσχολική επιμόρφωση

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Λάρισας, ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας επιμορφώθηκε από την ψυχολόγο κ. Στυλιανή Σκράπα με θέμα «Η σημασία των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των εκπαιδευτικών και των μαθητών». Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024 μετά τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος, και διοργανώθηκε από την ομάδα δράσης «Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις» (Αξιολόγηση της Σχολικής μονάδας- άξονας 8 ), με συντονίστρια την κα. Λ. Παπαθεοδώρου και μέλη τους καθηγητές/τριες Α. Βερέμη, Δ. Λαμπρούλη, Χ. Τζιμουράγκα, Σ. Καρανίκα, Ε. Σακκά, Ι. Κοντογιάννη, Α. Δημηρά, Χ.Σιλιτζή και Θ. Οικονόμου. Στη διάρκεια της επιμόρφωσης αναδείχτηκε η σημαντικότητα της αρμονικής σχέσης εκπαιδευτικών και μαθητών στο πλαίσιο της σχολικής ζωής αλλά και η   αναγκαιότητά της για την ενδυνάμωση, τη συναισθηματική ανάπτυξη των μαθητών και την επιζητούμενη κοινωνικοποίησή τους. Η κ. Σκράπα  επιπλέον συζήτησε με τους επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς για τις περιπτώσεις μαθητών που χρειάζονται ιδιαίτερο τρόπο προσέγγισης για να ενεργοποιηθούν και να ενταχθούν χωρίς προβλήματα στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η Διευθύντρια και ο σύλλογος διδασκόντων ευχαριστούν θερμά την κ. Σκράπα για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας καθώς επίσης και για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και ωφέλιμη παρουσίαση.