You are currently viewing Συμμετοχή του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ

Οι μαθητές Γιώργος Κοτσάλης, Νικολέτα Πίσπα  και Κωνσταντίνα Τσίνα της Α΄ Λυκείου του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας συμμετείχαν με την εργασία/ψηφιακό βίντεο «Η χρυσή τομή των πάντων» που υλοποιήθηκε υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού Αντιγόνης Καρύτσα ΠΕ02 στο 3ο  Πανελλήνιο Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ, το οποίο υλοποιήθηκε από το Ε.Κ.Ε.ΤΕ. ? Ελληνικό Κέντρο Επιστημών και Τεχνών, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, Λάρισας και Τρικάλων και υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ. Η χρυσή τομή ή χρυσός κανόνας ή θεϊκή αναλογία, συμβολίζεται με το γράμμα Φ, προς τιμή του γλύπτη Φειδία, μελετήθηκε από τους αρχαίους Έλληνες μαθηματικούς, καθώς εμφανιζόταν στη γεωμετρία. Η διαίρεση ενός τμήματος σε άκρο και μέσο λόγο, όμως  βρίσκει εφαρμογές παντού: στη ζωγραφική, στην αρχιτεκτονική, στη μουσική αλλά και στη φύση και το ανθρώπινο σώμα. Τις ημέρες του φεστιβάλ το τμήμα Α5 του σχολείου παρακολούθησε τις εργασίες του φεστιβάλ και οι μαθητές/τριες συμμετείχαν  στην επίλυση μαθηματικών γρίφων.