You are currently viewing Eξερευνητικό πλοίο Nautilus

Eξερευνητικό πλοίο Nautilus

Στο πλαίσιο της ενίσχυσης της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και της βιωματικής μάθησης οι μαθητές του τμήματος Γ θετικών συνδέθηκαν την Τρίτη 4/10/2022 στις 11:00 π.μ με το εξερευνητικό πλοίο Nautilus και παρακολούθησαν σε ζωντανή σύνδεση με τον Ειρηνικό Ωκεανό μαζί με μαθητές και άλλων σχολείων της Ελλάδας, την ενημερωτική παρουσίαση από τον εξερευνητή Δρ. Θοδωρή Αναγνωστόπουλο. Ο κ. Αναγνωστόπουλος συμμετείχε σε ωκεανογραφική αποστολή του National Geographic και  του Ocean Exploration Trust με τίτλο: << Από την ακτή στην άβυσσο: Εξερευνώντας την υδρόβια κληρονομιά και την ρύπανση από μικροπλαστικά στα κύρια νησιά της Χαβάης>>. Οι μαθητές βίωσαν μια εξ αποστάσεως εμπειρία εξερεύνησης και προσέγγισης του επιστημονικού έργου με στόχο την ανάδειξη του STEM στη νέα γενιά.