Εκδρομή στην Ιταλία

italia1Στο πλαίσιο υλοποίησης δράσεων το 1ο Γενικό Λύκειο Λάρισας συμμετέχει με πλήθος πολιτιστικών και περιβαλλοντικών προγραμμάτων. Οι μαθητές που συμμετέχουν στα πολιτιστικά προγράμματα «Ακολουθώντας τα χνάρια του κλασικού πολιτισμού» και «Επιρροές του κλασικού πολιτισμού στον κόσμο» ταξίδεψαν στην Ιταλία, για να εξετάσουν πώς αποτυπώθηκε ο κλασικός πολιτισμός στα έργα των Ιταλών καλλιτεχνών στην πορεία του χρόνου.

Η περιήγηση στη «νεκρή» πόλη της Πομπηίας εκτός από τα ποικίλα συναισθήματα που γέννησε, τους προσέφερε και αξιόλογο υλικό για την εκπόνηση των εργασιών τους. Βέβαια, το εύρος και η τελειότητα του κλασικού πολιτισμού τους μάγεψαν κατά την επίσκεψη τους στο Βατικανό, όπου οι επιρροές του είναι ολοφάνερες, αλλά και κατά την περιήγησή τους στο ιστορικό κέντρο της Ρώμης.

Στις ξεναγήσεις στο Κολοσσαίο, στο Πάνθεον, στον Παλατίνο Λόφο θαύμασαν τα στοιχεία που δανείστηκε η ρωμαϊκή αρχιτεκτονική, η ζωγραφική και η γλυπτική από την ελληνική και διαπίστωσαν επίσης ότι από τις επιρροές της κλασικής αρχαιότητας σχηματίστηκε σταδιακά το κίνημα της Αναγέννησης. Άλλωστε , ο όρος «κλασική αρχαιότητα» αναφέρεται σε ένα εξιδανικευμένο όραμα μεταγενέστερης εποχής.
Γι? αυτό υποστηρίζει ο Έντγκαρ Άλαν Πόε : « Η λάμψη ήταν η Ελλάδα, το μεγαλείο ήταν η Ρώμη!”

Tα συγκεκριμένα προγράμματα εκπονούν οι καθηγητές Χρήστος Λιάμτσιος, Στέλλα Δαλαμήτρα, Ανδρονίκη Βερέμη, Απόστολος Παπανικολάου και Δημήτρης Ζιάκας. Η υλοποίηση όλων αυτών των δράσεων πραγματοποιείται με τη βοήθεια του Συλλόγου των εκπαιδευτικών του σχολείου αλλά και με την αμέριστη συμπαράσταση του Διευθυντή του Λυκείου, κ. Κωνσταντίνου Μπλιούμη.