My alternative Christmas Tree

Είναι κάποιες φορές που η τύχη μας παίζει κάτι παιχνίδια…..Η ιδέα για ένα ξεχωριστό χριστουγεννιάτικο δένδρο, κάπως πιο εναλλακτικό, βρήκε ανταπόκριση από τα παιδιά του σχολείου κι έτσι στολίστηκε το δένδρο….της Ακακίας, δηλαδή με καρπούς ακακίας και αντίστοιχες ευχές γεμάτες μηνύματα “ακακίας”, καλοσύνης και αγάπης, γραμμένα σε ανακυκλωμένο χαρτί, ζωγραφισμένο από τα ίδια τα παιδιά. Όμως κι άλλοι είχαν την ιδέα για πρωτότυπο στολισμό χριστουγεννιάτικου δένδρου. Έτσι το σχολείο συμμετείχε στη δράση του ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών με θέμα “My alternative Christmas tree”,όπου το δικό μας δένδρο της Ακακίας συναντήθηκε με δένδρα φτιαγμένα από βιβλία, από σχολικά είδη, κουτάκια, καπάκια, ύφασμα κι άλλα ευφάνταστα υλικά. Μπορεί τα δένδρα να διέφεραν μεταξύ τους όμως είχαν ένα κοινό στοιχείο: συνηθισμένα Χριστούγεννα δεν υπάρχουν όπου υπάρχει γιορτινή διάθεση και φαντασία!