Ανακοίνωση από το Αστικό ΚΤΕΛ Λάρισας

Η χρήση μη ιατρικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους επιβάτες που μετακινούνται με τα λεωφορεία. Επίσης η πληρότητα κάθε λεωφορείου ανέρχεται στο  65% της άδειας κυκλοφορίας του. Δεδομένων των παραπάνω  και για το όσο ισχύουν τα μέτρα για την πρόληψη της διάδοσης της πανδημίας σας γνωστοποιούμε τα εξής :

1.       Όλα τα παιδιά που μεταφέρονται με τα λεωφορεία πρέπει να φέρουν μη ιατρική μάσκα σε όλη τη διάρκεια της μεταφοράς.

2.       Λόγω της περιορισμένης πληρότητας των λεωφορείων θα δρομολογήσουμε επιπλέον λεωφορεία σε κάθε γραμμή για την μεταφορά των μαθητών κατά τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης  από το σχολείο. Οι μαθητές πρέπει να βρίσκονται εγκαίρως στις στάσεις και να επιβιβάζονται στο διερχόμενο λεωφορείο και να μην κάνουν επιλογή του λεωφορείου που θα επιβιβαστούν (όπως συνέβαινε από ορισμένους μαθητές της προηγούμενες χρονιές). Φέτος λόγω των περιορισμών υπάρχει πιθανότητα, αν δεν ακολουθηθούν πιστά οι κανόνες, κάποιοι μαθητές να μην προσέλθουν εγκαίρως στο σχολείο.