You are currently viewing Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο πραγματοποιήθηκε η γιορτή του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Στο πρώτο μέρος της γιορτής έγινε η ανάγνωση Πρακτικού από την κ. Παπαθεοδώρου Λουκία, η παράδοση της Σημαίας από την διευθύντρια του σχολείου κ. Παρασκευή Κουκότσικα και η Απονομή Αριστείων – Βραβείων.

Στη διάρκεια της γιορτής θίχτηκαν τα πιο σημαντικά γεγονότα του«’Επους του ‘40». Ο τορπιλισμός του καταδρομικού «Έλλη» από τους Ιταλούς και στη συνέχεια το ιταλικό τελεσίγραφο στην Ελλάδα που σήμανε την έναρξη του πολέμου, αφού όλος ο ελληνικός λαός αντέταξε το «ΌΧΙ». Ακούστηκε το πρώτο πολεμικό ανακοινωθέν και το τραγούδι της Σοφίας Βέμπο «Παιδιά της Ελλάδος» από τη χορωδία μας και την ορχήστρα των μαθητών και μαθητριών , καθώς και το απόσπασμα από το Άξιον εστί του Οδυσσέα Ελύτη «Πορεία προς το μέτωπο».

Στη συνέχεια έγινε λόγος για τη συμβολή των γυναικών της Πίνδου στον Αγώνα και σχετικό ποίημα του Νικηφόρου Βρεττάκου που υμνεί τις «Ηπειρώτισσες γυναίκες». Το ποίημα του Άγγελου Σικελιανού στη συνέχεια εκθειάζει τα ελληνικά κατορθώματα παρομοιάζοντάς τα με τις νίκες των Ελλήνων στους Περσικούς πολέμους.

Έπειτα, έγινε αναφορά στη γερμανική εισβολή και τα μαύρα χρόνια της Κατοχής, τα μπλόκα και τις εκτελέσεις, αλλά και την Αντίσταση των Ελλήνων. Το τραγούδι «Δε θέλω να μου δέσετε τα μάτια» από τη χορωδία και το κείμενο αφιερωμένο στη θυσία της Ηλέκτρας Αποστόλου ήταν αντίστοιχα της αυταπάρνησης και της αυτοθυσίας των Ελλήνων.

Το video για την Απελευθέρωση και το τραγούδι των μαθητών «Το ακορντεόν» ολοκλήρωσε την γιορτή μας. Το μήνυμα της επετείου παραμένει διαχρονικό και μας αφορά άμεσα, αφού οι προκλήσεις των καιρών απαιτούν να πορευόμαστε όρθιοι και να μην αφήνουμε να αποφασίζουν ερήμην μας για την πατρίδα μας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές και οι μαθήτριές μας συνεργάστηκαν άψογα και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη διεξαγωγή της γιορτής. Η επίβλεψη της γιορτής έγινε από τις εκπαιδευτικούς κ. Δημουλά Δέσποινα και κ. Καλύβα Γεωργία.

Πληροφορίες στη larissanet.gr