You are currently viewing Θεατρική παράσταση

Θεατρική παράσταση

Την θεατρική παράσταση «ΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ» αφιερωμένη στην  ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΏΜΑΤΟΣ  παρακολούθησαν οι μαθητές της Α΄ τάξης και των Ομίλων Θεάτρου και Ιστορίας  του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας, την Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023. Η εκπληκτική παράσταση « ΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ» εμπνευσμένη από το βιβλίο ?Το τέλος της μικρής μας  Πόλης? του Δημήτρη Χατζή, το διήγημα “Σαμπεθάι Καμπιλής”   και μαρτυρίες από εκτοπισμένους Έλληνες Εβραίους στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, πραγματοποιήθηκε στο Θεσσαλικό Θέατρο με την υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου Λάρισας και σε συνεργασία με την Ισραηλιτική Κοινότητα της Λάρισας. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Κρεμεζή Ε., Δημουλά Δ., Καρύτσα Α., Παπαθεοδώρου Λ. και Ψύρρα Χ.