You are currently viewing Πραγματικά το Πολυτεχνείο ζει

Πραγματικά το Πολυτεχνείο ζει

Ένα ήταν το σύνθημα, μια φωνή δυνατή βγαλμένη από το χθες κι από το σήμερα για να το φτάσει στη συνείδηση του καθενός μας.

Εδώ Πολυτεχνείο, φώναξαν οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας που συμμετείχαν στην εκδήλωση μνήμης για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 και το εννοούσαν πραγματικά.

Εκεί βρισκόταν ο δυναμισμός των εφήβων, οι απαιτήσεις τους για ελευθερία, δημοκρατία και υγιής πολιτική σκέψη, εκεί ήταν τα τραγούδια που εκφράζουν τα συναισθήματά τους.

Εκεί βρισκόμασταν κι όλοι εμείς για να τους διαβεβαιώσουμε ότι λάβαμε το μήνυμά τους και η απάντηση θα είναι η δουλειά, η πρόοδος , η κατάκτηση. η δικαίωση. Ευχαριστούμε θερμά την κα Μπαμπάνη Ε. και τον κ Οικονόμου Θ. καθώς και τους/τις μαθητές/-τριες που στάθηκαν για άλλη μια φορά στο μέγιστο ύψος, ανάλογο με μια τέτοια επέτειο.