You are currently viewing «Μοτοσυκλετώντας …χαίρομαι»

«Μοτοσυκλετώντας …χαίρομαι»

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μοτοσυκλετώντας …χαίρομαι» για τους μαθητές της Γ’ Λυκείου του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Λάρισας

Μετά από την πρόσκληση των καθηγητών του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου

Λάρισας, Δημήτρη Λαμπρούλη, Ράνιας Βερέμη και Χρύσας Τζιμουράγκα, μέλη της Λέσχης Μοτοσυκλετιστών Βόλου (ΜΟΤΟΛΕΒ), εκπροσωπώντας το Ελληνικό Ινστιτούτο Μοτοσυκλέτας «Μοτοθέσις», παρουσίασαν στους μαθητές της Γ΄ Λυκείου του σχολείου το εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τον τίτλο «Μοτοσυκλετώντας …χαίρομαι», την Παρασκευή 7 Απριλίου 2023, 10:00 π.μ., στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό κέντρο.

Οι εισηγητές του προγράμματος, Θωμάς Κακαδιάρης και Αλέξανδρος Τσαλούχας, αλληλεπιδρώντας με τους μαθητές παρουσίασαν παραστατικά τους παράγοντες που διασφαλίζουν την ορθή οδηγική συμπεριφορά στον αστικό ιστό και έξω από αυτόν με δίτροχο. Η δράση είχε ως στόχο την κοινωνικά υγιή αντιμετώπιση και χρήση του μηχανοκίνητου- και όχι μόνο-  δικύκλου, που είναι ένα μέσο ιδιαίτερα δημοφιλές στους νέους, ώστε να επιτευχθεί η μείωση των τροχαίων συμβάντων, βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα, καθώς και η επαφή των μαθητών από μικρή ηλικία με την ορθή και προστατευμένη οδήγηση. Τονίστηκε λοιπόν η σημαντικότητα της κυκλοφοριακής αγωγής και της ορθής χρήσης του δικύκλου, η αναγκαιότητα της χρήσης του απαραίτητου εξοπλισμού ασφαλείας αναβάτη και συνεπιβάτη, αλλά και η κρισιμότητα της απαραίτητης συντήρησης, ώστε το δίκυκλο να είναι πάντοτε στην ασφαλέστερη και καλύτερη δυνατή κατάσταση.