You are currently viewing Oμιλία “Τα Ψηφιακά Κοινωνικά Δίκτυα και η Ανάλυσή τους με τα Μαθηματικά”

Oμιλία “Τα Ψηφιακά Κοινωνικά Δίκτυα και η Ανάλυσή τους με τα Μαθηματικά”

Την Παρασκευή 15/03/2024 είχαμε τη χαρά να επισκεφτεί το σχολείο μας ο Πρόεδρος του Τμήματος Ψηφιακών Συστημάτων (ΤΨΣ) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Καθηγητής κ. Βασίλειος Γερογιάννης.

Ο κ. Γερογιάννης παρουσίασε στους μαθητές της Γ’ τάξης του Προσανατολισμού Οικονομίας και Πληροφορικής το Πρόγραμμα Σπουδών του ΤΨΣ και τις επαγγελματικές δυνατότητες και προοπτικές που παρέχει το ΤΨΣ στους αποφοίτους του. Στη συνέχεια, ο κ. Γερογιάννης παρουσίασε την εισήγηση με θέμα “Τα Ψηφιακά Κοινωνικά Δίκτυα και η Ανάλυσή τους με τα Μαθηματικά”, την οποία οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον αφού κατανόησαν το μαθηματικό υπόβαθρο και τις αρχές λειτουργίας των ψηφιακών κοινωνικών δικτύων (Facebook, Instagram, Twitter κλπ.). Η εκπαιδευτική επίσκεψη οργανώθηκε από τον καθηγητή Πληροφορικής του σχολείου μας κ. Δημήτριο Γιακοβή.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Καθηγητή κ. Γερογιάννη για την επίσκεψή του και για την πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία του. Να σημειωθεί ότι το 1ο Πειραματικό Λύκειο Λάρισας έχει συνάψει μνημόνιο συνεργασίας με το Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.