Διαγωνισμός συλλογικής ποίησης από το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού Ιταλίας

Το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού Ιταλίας σε συνεργασία με τον φορέα Associazone Poesia e Solidarieta και άλλους φορείς διοργανώνει τον 15th International Competition “Castello di Duino” 2019. Το σχολείο μας πρόκειται να λάβει μέρος με δύο ποιήματα, γραμμένα στο μάθημα της φιλοσοφίας από τα τμήματα Β3 και Β4 με την καθοδήγηση της κας Μπάφα Ασ. ,Πε02. Το θέμα είναι “έχω ένα όνειρο” και τα ποιήματα θα μεταφραστούν και θα σταλούν και στα Αγγλικά, με την επιμέλεια των μαθητριών του Β4 Τσιάμη Ευαγγελίας και Τσιάμη Παρασκευής. Τα ποιήματα ανήκουν στο ρεύμα του υπερρεαλισμού κι είναι εμπνευσμένα από το Φθινόπωρο κι από το σχολικό και αστικό περιβάλλον. Μόνο αυτά μπορούμε να αποκαλύψουμε προς το παρόν….