You are currently viewing Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Σιτηρών και Αλεύρων, στον Μύλο του Παππά

Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Σιτηρών και Αλεύρων, στον Μύλο του Παππά

Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Σιτηρών και Αλεύρων, στον Μύλο του Παππά πραγματοποίησαν την Τρίτη 25 Απριλίου 2023 μαθητές  της Α τάξης του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Λάρισας στο πλαίσιο μαθήματος και των δράσεων του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων «Ανακαλύπτοντας τον κόσμο του Μουσείου».

Η περιήγηση  στις 3 ενότητες της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου ήταν μια μοναδική βιωματική εμπειρία για τους μαθητές, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία, μέσα από τα ποικίλα εκθέματα και το πολύ ενδιαφέρον ψηφιακό και διαδραστικό υλικό να γνωρίσουν την ιστορική πορεία του Μύλου και τον τρόπο βιομηχανικής επεξεργασίας του σιταριού. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν επίσης στην υπέροχη φωτογραφική έκθεση του Τ. Τλούπα με ασπρόμαυρες φωτογραφίες ανάλογης θεματολογίας από τον θεσσαλικό κάμπο.

Θερμές ευχαριστίες στην ξεναγό και  ιστορικό κ. Κωνσταντίνα Κόντσα για την εξαιρετική ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου και την πολιτιστική διαχειρίστρια κ. Νταγγάρα Νικολέττα.