You are currently viewing Συνάντηση των πρεσβευτών EPAS (Junior and Senior Ambassadors ) του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας με τον Υπεύθυνο Δημοσίων Σχέσεων του ΕΚ

Tην Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου, οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν   στο πρόγραμμα «Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (EPAS)» του σχολείου μας, συναντήθηκαν στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου Θεσσαλίας με τον Υπεύθυνο Δημοσίων Σχέσεων του ΕΚ κ. Χάρη Κούντουρο, έπειτα από πρότασή του για συνάντηση. Οι μαθητές/τριες συζήτησαν για τον ρόλο της  Ευρωπαϊκής Ένωσης, παρουσίασαν καλές πρακτικές για δράσεις σχετικά με τις πολιτικές προτεραιότητες και τις εκστρατείες αξίας του ΕΚ, αποτίμησαν την ως τώρα  συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, εξέθεσαν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους  και συμμετείχαν σε ένα διαδικτυακό παιχνίδι γνώσεων για την ΕΕ. Νικήτρια αναδείχθηκε η μαθήτρια της Α΄ Λυκείου, Δάφνη Μπατσίλα, η οποία έλαβε μία τσάντα με αναμνηστικά δώρα από τον κ. Κούντουρο. Το 1ο Πειραματικό Λύκειο, είναι Σχολείο Πρέσβης του ΕΚ και υλοποιεί το πρόγραμμα για 2η σχολική χρονιά με τις εκπαιδευτικούς: Δαλαμήτρα Στεργιανή, Καραλοπούλου Αθηνά, Καρύτσα Αντιγόνη, Κρεμεζή Ευαγγελία, Παπαθεοδώρου Λουκία και Τζιμουράγκα Χρυσούλα. Θα θέλαμε να  ευχαριστήσουμε τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Αγοραστό και την Πρόεδρο του Περιφερειακού Συμβουλίου κ. Δόκου για την παραχώρηση της αίθουσας.