You are currently viewing Επίσκεψη στην έκθεση «Άννα Φρανκ: Άσε με να είμαι ο εαυτός μου»

Επίσκεψη στην έκθεση «Άννα Φρανκ: Άσε με να είμαι ο εαυτός μου»

Εν όψει της 27ης Ιανουαρίου, η οποία έχει καθιερωθεί από τη Βουλή των Ελλήνων ως Ημέρα Μνήμης των Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος, μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Α5 του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Λάρισας πραγματοποποίησαν τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας – Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του σχολείου Κωνσταντίνου Γκόλτσιου και Ευάγγελου Σακκά. Στους χώρους της Πινακοθήκης οι μαθητριες του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στην έκθεση «Άννα Φρανκ: Άσε με να είμαι ο εαυτός μου» από μαθητριες των σχολείων που συνδιοργανώνουν την έκθεση και εν συνεχεία έλαβαν μέρος σε διαδραστικό βιωματικό σεμινάριο υπό την καθοδήγηση εκπαιδευτικών. Χάρη την επίσκεψή τους αυτή οι μαθητ-ρι-ες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με την ιστορία της Άννας Φρανκ, της οικογένειάς της και των Εβραίων της Ευρώπης κατά την εποχή του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, να αποκτήσουν εμπειρική, βιωματική γνώση για την αξία του σεβασμού του κάθε ανθρωπίνου πρόσωπου, ανεξαρτήτως των όποιων χαρακτηριστικών του, και να διαπιστώσουν την ανάγκη καταβολής συνειδητής προσπάθειας στην καθημερινότητά μας για να εξαλειφθούν οι προκατειλημμένες διακρίσεις εις βάρος συνανθρώπων μας και για να μη συμβούν ποτέ ξανά γεγονότα που βαρύνουν τη συλλογική μνήμη των κοινωνιών μας όπως η καταστροφή των Εβραίων της Ευρώπης.