You are currently viewing Η Γ Λυκείου του 1ου Πειραματικού  Γενικού Λυκείου Λάρισας στον Αγώνα Εναντίον των Ναρκωτικών Ουσιών
το τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών ενημερώνει τους μαθητές της Γ Λυκείου

Το 1ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Λάρισας διοργάνωσε σε συνεργασία με το τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών της Υ.Α. Λάρισας παρουσίαση – συζήτηση για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου, με θέμα « Ναρκωτικά και έφηβοι», την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2023, στις 12:00, στο αμφιθέατρο του Χατζηγιάννειου Πνευματικού Κέντρου Λάρισας . Στη διάρκεια της εκδήλωσης-  που έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των νέων ελληνικών- αρχικά παρουσιάστηκε ενημερωτικό υλικό εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ που αφορούσε την πρόληψη και την αποφυγή των ναρκωτικών ουσιών. Κατόπιν τα μέλη της Δίωξης μιλώντας βιωματικά και από καρδιάς εξέθεσαν τις εμπειρίες τους σε ένα μαθητικό κοινό που παρακολουθούσε με προσοχή και απάντησαν με προθυμία στις ερωτήσεις των μαθητών. Τέλος τις εντυπώσεις έκλεψε η εμφάνιση του ειδικά εκπαιδευμένου αστυνομικού σκύλου της υπηρεσίας, που έκανε επίδειξη των ικανοτήτων του σε μια προσομοίωση έρευνας στην αίθουσα και χάθηκε στις αγκαλιές και τα χάδια των παιδιών.