You are currently viewing Συμμετοχή μαθητριών του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας στον 4ο  καλλιτεχνικό ? συγγραφικό διαγωνισμό των Γ.Α.Κ. Λάρισας

Στον καλλιτεχνικό ? συγγραφικό διαγωνισμό των Γ.Α.Κ. Λάρισας «Τα Αρχεία διηγούνται ιστορίες και ζωγραφίζουν για τον ξεριζωμό και την προσφυγιά 1922 -2022»  συμμετείχαν οι μαθήτριες του Ομίλου Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Σχεδίου ? Ζωγραφικής του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας Ζαχαράκη Κατερίνα,  Ζέγγου Αναστασία, Λαρισινού Χριστίνα, Μητρομάρα Μαρία ? Αχιλλία και Πίσπα Νικολέτα. Οι μαθήτριες με την υπεύθυνη του Ομίλου κ. Καρύτσα Αντιγόνη ήρθαν σε επαφή με τα αρχειακά τεκμήρια των Γ.Α.Κ. που αφορούσαν τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική καταστροφή και αποτύπωσαν μέσα από την προσωπική οπτική τους το δράμα των προσφύγων της Σμύρνης το 1922 σε ζωγραφικά έργα, στηριζόμενες στα τεκμήρια του μήνα. Στις μαθήτριες απονεμήθηκε ειδικός έπαινος συμμετοχής στην τελετή βράβευσης, ενώ τα έργα τους εκτέθηκαν στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο.