You are currently viewing ERASMUS+ Έργο Zero Waste

ERASMUS+ Έργο Zero Waste

Στο πλαίσιο του ERASMUS+ έργου Zero Waste (Mηδενικά Aπόβλητα), υπήρξε συμμετοχή του 1ου Πειραματικού Λυκείου Λάρισας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα. Χρύσα Ψύρρα και συνεργασία με τον φορέα που ανέλαβε προς υλοποίηση το έργο (Innovation Hive – ΚΥΨΕΛΗ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ),το 9ο Λύκειο Λάρισας, καθώς επίσης εκπαιδευτικούς κ΄ φορείς άλλων χωρών (Ιταλία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Ισπανία, Τουρκία και Κύπρο), όπως προέκυψε η τριήμερη εκπαιδευτική δραστηριότητα κινητικότητας, που έλαβε χώρα στην Ισπανία (Σαραγόσα), το χρονικό πλαίσιο 4-8/9/2023.

Βασικός στόχος του έργου είναι να αυξήσει το εύρος των ικανοτήτων των εκπαιδευτικών, με ένα σύνολο γνώσεων και δεξιοτήτων που είναι άκρως απαραίτητες για την εκπαίδευση των μαθητών μέσω ενός χρήσιμου εκπαιδευτικού υλικού-εργαλείου, για τις κοινωνικές, περιβαλλοντικές και οικονομικές συνέπειες που οφείλονται στη σπατάλη τροφίμων και τις βέλτιστες πρακτικές για τη μείωσή τους. Τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές (και κατά συνέπεια οι οικογένειές τους) να λειτουργήσουν ως πομποί για έναν νέο τρόπο ζωής βασισμένο στην κυκλική οικονομία.